Skip Navigation Links
معرفی

همه روزه در تمامی نقاط جهان، شاهد وقوع حوادثی تلخ و غیر قابل پیش بینی نظیر زلزله،آتش سوزی و ... هستیم.  صدمات جانی و مالی ناشی از وقوع این حوادث سالهاست که ذهن بشر را به خود جلب کرده و انسان در صددکاهش میزان این خسارت بوده است . اما بزرگی فضای حادثه و سرعت بالای تغییرات در این محیط باعث می شود که بشر ناتوان  از ارائه ی راه حل بهینه برای نجات مردم و کم نمودن این خسارت باشند. به طور نمونه چندی پیش در ایران، یکی از قدیمی ترین ساختمان های تهران به نام پلاسکو که ازمعروف ترین ساختمان های توزیع عمده ی انواع پوشاک بود،  به دلیل آتش سوزی فروریخت و 30 نفر از عوامل آتش نشانی در زیر آوار گرفتار شدند. طبق گفته ی مسئولین در محل حادثه، آواربرداری پلاسکو سخت تر از امداد رسانی زلزله ی 6 ریشتری می باشد؛ زیرا آواربرداری با آتش، دود و کمبود اکسیژن همراه است. دود سفید غلیظی که از زیر آوار ساختمان پلاسکو بلند می شد، عملیات آوار برداری رو با مشکل رو به رو کرده بود و هر بخشی از آوار که برداشته می شد، آتش مجددا شعله می گرفت که آتش نشانان تلاش می کردند آن را خاموش نمایند.

 

 

این مثال اهمیت هر چه بیشتر ربات ها و همچنین ناتوان بودن نیروی انسانی محض را در مقابله با اینگونه حوادث نشان می دهد. در این حادثه مسئولین و امدادرسان ها با چالش هایی از قبیل؛ دودغلیظ و آتش های نهفته هنگام آواربرداری، شناسایی و استخراج مصدومین از ساختمان، قطع برق، تونل زنی، جوشکاری، سوراخکاری و ... دست و پنجه نرم می کردند، که موارد بالا بسیار در امر امداد رسانی تاخیر ایجاد کرده بود و افرادی که در زیر آوار گرفتار شده بودند، هر لحظه به مرگ نزدیک تر می شدند. این دوره از مسابقات با رویکرد نزدیک کردن چالش های ربات ها به واقعیت؛ سال به سال در صدد برگزاری چالش هایی در این رابطه، در دو قسمت Manual و Autonomous است. دوره ی اول این رقابت ها به چالش جوشکاری ربات ها اختصاص دارد که به FIRA Welding Challenge نامگذاری گردیده است. در این چالش محیط های گوناگونی از محل شبیه سازی شده یک شهر و اطراف آن، برای ربات ها در نظر گرفته شده است که می بایست در آن محل ها با متد های گوناگون جوشکاری، موارد خواسته شده در قوانین را صورت دهند. با عنایت به جمع بندی موارد بالا، امید است در این دوره از مسابقات گامی بلند در این عرصه برداشته شود و به توان از اینگونه ربات ها در محیط های واقعی استفاده بهینه نمود.

توجه:

تیم های ربات های مین یاب، کار و امدادگر واقعی و هر تیم با داشتن ربات های موبایل با قابلیت داشتن بازوی حمل اجسام می توانند در این لیگ شرکت نمایند و با کسب آمادگی در مسابقات داخلی، در مسابقات جهانی این لیگ شرکت نمایند.