Skip Navigation Links
درباره فیرا

 

معرفی فدارسیون جهانی رباتیک فیرا (FIRA)

Federation of International Robot Sport Association

مسابقات جهانی رباتیک فیرا (FIRA) که همه ساله در یکی از کشورهای جهان و به همت فدراسیون جهانی رباتیک فیرا برگزار می­ گردد، عرصه ­ای را برای به چالش کشیدن نسل جوان و محققان در زمینه ربات های متحرک خودمختار فراهم می کند. این امیدواری وجود داری که مسابقات رباتیک جهانی فیرا، که از سال 1996 برای اولین بار برگزار شده است و همچنین مسابقات آزاد آن که در یکی از کشورهای عضو این فدارسیون برگزار می ­گردد، علاقه مندی به رباتیک را در بین جوانان به وجود بیاورد.

به وسیله این مسابقات، فیرا امیدوار است که به جوانان برای درک بهتر از مفاهیم علمی و سیر تکاملی تکنولوژی کمک کند. فیرا معتقد است که برخی از این علاقه مندی ها، باعث افزایش مهارت های علمی و مهندسی می شود که در نهایت به نتایج تحقیقاتی می انجامد که به انسان ها در راه های مختلف خدمت ­رسانی می کند.

فیرا تا به حال در کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، برزیل، چین، فرانسه و کره­ جنوبی، تایوان، انگلیس و ... به صورت سالیانه برگزار شده و هر ساله از سال 1996 پیشرفت چشمگیری داشته است. امروزه مسابقات فیرا به عنوان فستیوال رباتیک در دنیا شناخته می شود.

دوره 23 این مسابقات در سال 2018 و در اوایل ماه آگوست در کشور دانمارک برگزار می­ گردد.

فدارسیون جهانی رباتیک فیرا در چهار بخش اصلی و با رویکرد کاربردی و صنعتی ربات­ ها فعالیت می نماید. FIRA AIR, FIRA Challenge, FIRA Sport  و FIRA Youth از بخش های عمده تشکیل دهنده مسابقات بوده که هر کدام دارای لیگ های مختلفی در خود می باشند. برگزاری کنفرانس بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی همه ساله همزمان با برگزاری این رویداد مهم جهانی، نشان از نگاه ویژه این فدارسیون به مباحث مهم علمی و کاربردی است.

با برگزاری مسابقات آزاد رباتیک جهانی فیرا در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران، که به عنوان مسابقات انتخابی این رقابت­ها برای تیم های ایرانی محسوب می­ شود، این فدراسیون بدنبال آن است که بتواند در راستای اهداف خود که اشاعه دانش رباتیک و هوش مصنوعی، نگاه به پرورش روحیه خلاقیت و نوآوری و در نهایت کارآفرینی در این حوزه است، بپردازد.