Skip Navigation Links
تاریخچه مسابقات

 

معرفی فدارسیون جهانی رباتیک فیرا (FIRA)

Federation of International Robot Sport Association

مسابقات جهانی رباتیک فیرا (FIRA) که همه ساله در یکی از کشورهای جهان و به همت فدراسیون جهانی رباتیک فیرا برگزار می­ گردد، عرصه ­ای را برای به چالش کشیدن نسل جوان و محققان در زمینه ربات های متحرک خودمختار فراهم می کند. این امیدواری وجود داری که مسابقات رباتیک جهانی فیرا، که از سال 1996 برای اولین بار برگزار شده است و همچنین مسابقات آزاد آن که در یکی از کشورهای عضو این فدارسیون برگزار می ­گردد، علاقه مندی به رباتیک را در بین جوانان به وجود بیاورد.

به وسیله این مسابقات، فیرا امیدوار است که به جوانان برای درک بهتر از مفاهیم علمی و سیر تکاملی تکنولوژی کمک کند. فیرا معتقد است که برخی از این علاقه مندی ها، باعث افزایش مهارت های علمی و مهندسی می شود که در نهایت به نتایج تحقیقاتی می انجامد که به انسان ها در راه های مختلف خدمت ­رسانی می کند.

فیرا تا به حال در کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، برزیل، چین، فرانسه و کره­ جنوبی، تایوان، انگلیس و ... به صورت سالیانه برگزار شده و هر ساله از سال 1996 پیشرفت چشمگیری داشته است. امروزه مسابقات فیرا به عنوان فستیوال رباتیک در دنیا شناخته می شود.

فدارسیون جهانی رباتیک فیرا در چهار بخش اصلی و با رویکرد کاربردی و صنعتی ربات­ ها فعالیت می نماید. FIRA AIR, FIRA Challenge, FIRA Sport  و FIRA Youth از بخش های عمده تشکیل دهنده مسابقات بوده که هر کدام دارای لیگ های مختلفی در خود می باشند. برگزاری کنفرانس بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی همه ساله همزمان با برگزاری این رویداد مهم جهانی، نشان از نگاه ویژه این فدارسیون به مباحث مهم علمی و کاربردی است.

با برگزاری مسابقات آزاد رباتیک جهانی فیرا در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران، که به عنوان مسابقات انتخابی این رقابت­ها برای تیم های ایرانی محسوب می­ شود، این فدراسیون بدنبال آن است که بتواند در راستای اهداف خود که اشاعه دانش رباتیک و هوش مصنوعی، نگاه به پرورش روحیه خلاقیت و نوآوری و در نهایت کارآفرینی در این حوزه است، بپردازد. 

فیراکاپ آزاد ایران

با توسعه تکنولوژی های حوزه رباتیک و هوش مصنوعی در دنیا و نیاز به تربیت نیروی ماهر این حوزه در کشور، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) برنامه برگزاری ملی و بین المللی مسابقات علمی و کاربردی رباتیک و هوش مصنوعی را از سال 1388 کلید زد. با توسعه فضای بین المللی و استقبال تیم ها و گروه های ایرانی و خارجی از این رقابت ها، همکاری کمیته برگزاری مسابقات با فدارسیون جهانی رباتیک فیرا شکل گرفت و از سال 1392 مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) با عنوان فیراکاپ آزاد ایران توسعه یافت. نگاه ورزش محوری این مسابقات و درنظرگرفتن چالش های مختلفی که در این حوزه برای دانش رباتیک و هوش مصنوعی ایجاد میشود، می تواند بستری برای توسعه این علم در کشور و همچنین تربیت نیروی نسلی مهار و محرک اقتصاد دانش بنیان کشور ایجاد نماید.

رویداد تاریخ برگزاری تعداد لیگ تعداد تیمها تعداد کشورها
اولین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیر  مهر ماه 1389 7 65 اعلام خواهد شد
دومین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیر و سومین جشنواره ملی رباتیک خوارزمی آبان ماه 1390 22 245 15
سومین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیرو چهارمین جشنواره ملی رباتیک خوارزمی آبان ماه 1391 15 167 8
چهارمین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیر (فیراکاپ آزاد ایران) آبان ماه 1392 10 78 4
پنجمین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیر (فیراکاپ آزاد ایران) آذر ماه 1394 15 90 6
ششمین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیر (فیراکاپ آزاد ایران) آذر ماه 1395 10 95 11
هفتمین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیر (فیراکاپ آزاد ایران) اسفندماه 1396 15 161 12
هشتمین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیر کبیر (فیراکاپ آزاد ایران) اسفندماه 1397 اعلام خواهد شد اعلام خواهد شد اعلام خواهد شد
         

مسابقات هوش مصنوعي اميركبير (مهما) مجموعه‌اي از مسابقات مرتبط با حوزه هوش مصنوعي است كه از سال 1391 در دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار می‌گردد. نخستین دوره این مسابقات در آبان ماه 1391 در هفت رشته، دومین دوره آن در آبان 1392 در ده رشته و سومین دوره این مسابقات در آبان 1394 در ده رشته برگزار گردید. چهارمین دوره این مسابقات در اسفند 1397 برگزار خواهد شد.

 برخي از مهمترين اهداف اين مسابقات عبارتند از:

  • ارتقاء دانش بومي در زمينه هوش مصنوعي
  • شناسايي و معرفي محصولات و شركت‌هاي موفق داخلي مرتبط با هوش مصنوعي
  • فراهم ساختن بسترهاي لازم براي عرضه ايده‌هاي جديد محققان و  كمك به تجاري‌سازي آنها
  • فراهم ساختن بسترهاي لازم براي عرضه نيازهاي سازمان‌ها، شركتها و صنايع و ارائه راهكار توسط محققان
  • بحث و تبادل نظر ميان دانشگاهيان، محققان و صنعتگران پيرامون زمينه‌هاي مستعد همكاري

در اين مسابقات سعي شده است بيشتر به مسائلي پرداخته شود كه تا حد ممكن نيازمندي‌هاي زير را برآورده سازند:

  • مربوط به نيازهاي داخلي كشور باشد.
  • امكان ارزيابي و مقايسه راه‌حل‌هاي پيشنهادي وجود داشته باشد.
  • مربوط به حوزه هوش مصنوعي بوده و يا از روش هاي هوشمند براي حل آن استفاده شده باشد.

به منظور تشويق بيشتر محققان به شركت در مسابقات، متناسب با حمایت‌های مالی جذب شده جوايز ارزنده‌اي برای برگزیدگان در نظر گرفته می‌شود.


برگزار کنندگان

 

حامیان معنوی

 

حامیان اصلی

 Organizers

 

 

Educational Partners

 

Partners