Skip Navigation Links
درباره نمایشگاه

رویداد فناوری و نوآوری رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون ایران (The International Iran RoboTech):

با توجه به توسعه فعالیت­های استارتاپی در کشور و اختصاص بخش زیادی از این فعالیت­ها به حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون و همچنین به دلیل نیاز فراوان به ارتباط بین این فعالیت­ها با بدنه صنعت و کسب و کار کشور به منظور نیازسنجی جامعه و بازار و  جذب سرمایه، یکی از مهم­ترین بخش­های جشنواره، رویداد فناوری و نوآوری خواهد بود که با حضور استارتاپ­ها، شتابدهنده­ها و ... در قالب­های ارائه، مشاوره، گردهمایی، نمایش­های دانشگاهی و ... برگزار خواهد شد. در این بخش ارتباط مستقیم تولیدکنندگان و مصرف­کنندگان محصولات حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون به هدفمند شدن فعالیت­های استارتاپی و در نهایت بازاریابی و تولید انبوه خواهد انجامید.

امید است با برگزاری این بخش علاوه بر اهداف اقتصادی و کارآفرینی، معضل انحصار انجام فعالیت­های حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون برای متخصصان این حوزه تا حدودی برطرف شود و همگام با دنیا، زندگی اجتماعی مردم کشور ما نیز با حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون آشنا شود و به مرور صنایعی مانند اینترنت اشیا و ... عمومی و گسترده شود. در صورت تحقق این هدف، برگزاری چنین برنامه­های به سنجش نیاز عموم مردم و تامین آن توسط تولیدکننده­های داخل کمک شایانی خواهد کرد. در واقع یکی از مهم­ترین اهداف برگزاری این بخش، اجتماعی شدن مباحث رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون است.

نمایشگاه صنعتی رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی ایران (The International Iran RoboExpo):

توسعه روزافزون فناوری، جهان را در آستانه انقلابی قرار داده که سبک زندگی، کار و فعالیت روزمره انسان‌ها را تغییر خواهد داد و محوریت این تغییرات، «رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون» است. یکی از نمودهای بیرونی این انقلاب اینترنت اشیاء است که تنها بخشی از کلیت آن تحقق یافته است و در صورت تحقق کامل تحولات شگرفی در زندگی بشر پدید خواهد آورد. از دیگر مصادیق این تحولات، گسترش روزافزون خودروهای خودران و ... است که مبتنی بر رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون فعالیت می‌کنند.

طبق آمار در خوشبینانه‌ترین حالت تنها 10% صنعت ایران از فناوری ربات، هوش مصنوعی و اتوماسیون استفاده می‌کنند، در صورتی که این آمار در کشورهای پیشرفته حدود 60% است. این تفاوت نشاندهنده لزوم برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون به مظور افزایش بازدهی و رقابت‌پذیری تولیدات داخلی با محصولات خارجی است.

با توجه به سابقه چندین ساله مسابقات و کنفرانس‌های علمی با موضوع رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون در کشور و وجود سابقه مناسب ملی و بین‌المللی در این حوزه، به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که از این سرمایه و انداخته علمی استفاده مناسب به منظور بهره‌گیری در صنعت و اقتصاد صورت گیرد. موجودی منحصر به فرد منابع انسانی و علمی در حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون در کشور و منطقه، فرصت مناسبی برای تزریق آن به صنعت و تبدیل آن به ثروت را فراهم کرده است. حلقه مفقوده در این فرآیند عدم ارتباط جامعه علمی و صنعتی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون است. این عدم ارتباط و انسجام تا آنجا پیش رفته است که متاسفانه در حال حاضر حتی آمار دقیقی از امکانات علمی و فنی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون کشور در دسترس نیست و گاها صنایع برای رفع نیازهای خود در حوزه‌های مذکور به واردات متوسل می‌شوند در حالی که توان تامین نیازها در داخل کشور وجود دارد.

با توجه به موارد مذکور جشنواره بین‌المللی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون ایران با افزودن بخش نمایشگاه صنعتی به برنامه‌های خود در سال جاری در صدد تحقق اهداف زیر برآمده است:

- معرفی دستاوردها و توانمندی‌های صنایع داخلی در حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون

- شناسایی نهادهای فعال در این حوزه

- معرفی ظرفیت‌ها و فرصت‌های رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون در صنایع مختلف

- نقش‌آفرینی در عرصه رشد این حوزه مرتبط با فناوری‌های مدرن

- توسعه دانش‌ پایه و کاربردی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون،

- ...

بخش‌های برگزاری این نمایشگاه عبارتند از:

رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون صنعتی: صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، آب، برق، نیروگاهی، خودروسازی، بانکداری، بیمه، بهداشت، درمان، ورزش، لجستیک، دریانوردی، حمل و نقل، هوانوردی، نظامی، گردشگری و ...

رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون خانگی: اینترنت اشیاء، بهزیستی و توانبخشی، بهینه‌سازی مصرف انرژی و ...

رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون شهری: کنترل ترافیک، مدیریت پسماند، امداد و نجات، محیط‌زیست و ...
 
 
          
 

شرکت کنندگان:

       

 

 

 

برگزار کنندگان

 

حامیان معنوی

 

حامیان اصلی

 Organizers

 

 

Educational Partners

 

Partners