Skip Navigation Links
فدراسیون جهانی رباتیک فیرا

معرفی فدارسیون جهانی رباتیک فیرا (FIRA)

Federation of International Robot Sport Association

مسابقات جهانی رباتیک فیرا (FIRA) که همه ساله در یکی از کشورهای جهان و به همت فدراسیون جهانی رباتیک فیرا برگزار می­ گردد، عرصه ­ای را برای به چالش کشیدن نسل جوان و محققان در زمینه ربات های متحرک خودمختار فراهم می کند. این امیدواری وجود داری که مسابقات رباتیک جهانی فیرا، که از سال 1996 برای اولین بار برگزار شده است و همچنین مسابقات آزاد آن که در یکی از کشورهای عضو این فدارسیون برگزار می ­گردد، علاقه مندی به رباتیک را در بین جوانان به وجود بیاورد.

به وسیله این مسابقات، فیرا امیدوار است که به جوانان برای درک بهتر از مفاهیم علمی و سیر تکاملی تکنولوژی کمک کند. فیرا معتقد است که برخی از این علاقه مندی ها، باعث افزایش مهارت های علمی و مهندسی می شود که در نهایت به نتایج تحقیقاتی می انجامد که به انسان ها در راه های مختلف خدمت ­رسانی می کند.

فیرا تا به حال در کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، برزیل، چین، فرانسه و کره­ جنوبی، تایوان، انگلیس و ... به صورت سالیانه برگزار شده و هر ساله از سال 1996 پیشرفت چشمگیری داشته است. امروزه مسابقات فیرا به عنوان فستیوال رباتیک در دنیا شناخته می شود.

فدارسیون جهانی رباتیک فیرا در چهار بخش اصلی و با رویکرد کاربردی و صنعتی ربات­ ها فعالیت می نماید. FIRA AIR, FIRA Challenge, FIRA Sport  و FIRA Youth از بخش های عمده تشکیل دهنده مسابقات بوده که هر کدام دارای لیگ های مختلفی در خود می باشند. برگزاری کنفرانس بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی همه ساله همزمان با برگزاری این رویداد مهم جهانی، نشان از نگاه ویژه این فدارسیون به مباحث مهم علمی و کاربردی است.

با برگزاری مسابقات آزاد رباتیک جهانی فیرا در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران، که به عنوان مسابقات انتخابی این رقابت­ها برای تیم های ایرانی محسوب می­ شود، این فدراسیون بدنبال آن است که بتواند در راستای اهداف خود که اشاعه دانش رباتیک و هوش مصنوعی، نگاه به پرورش روحیه خلاقیت و نوآوری و در نهایت کارآفرینی در این حوزه است، بپردازد. 


برگزار کنندگان

 

حامیان معنوی

 

حامیان اصلی

 Organizers

 

 

Educational Partners

 

Partners